wszystkie kategorie
Strona główna » Blog » Jak przygotować baseny ogrodowe do zimy

Jak przygotować baseny ogrodowe do zimy

Data dodania: 23-09-2021

Odpowiednio pielęgnowany basen ogrodowy posłuży przez wiele lat. Ważne jest jednak, aby o niego dbać — nie tylko w czasie użytkowania, ale też po sezonie. Podpowiadamy więc, jak prawidłowo przygotować baseny ogrodowe do zimy. 

 

Kiedy lato jeszcze trwa — jak użytkować  basen ogrodowy, tak aby posłużył kilka sezonów?

 

Właściwe użytkowanie i pielęgnacja basenu ogrodowego to klucz do jego długowieczności. Odpowiednio eksploatowany z powodzeniem posłuży nawet przez kilkanaście lat. Aby tak było, należy jednak zadbać o basen ogrodowy zarówno w sezonie, jak i po jego zakończeniu. 

 

Przede wszystkim w trakcie korzystania z basenu należy go regularnie czyścić. Standardowe metody obejmują wykorzystanie pomp filtrujących, które na bieżąco usuwają zanieczyszczenia, ale również okresową dezynfekcję wody przy pomocy specjalistycznych preparatów. Nieużywany basen dobrze jest przykrywać, a przed każdym użyciem warto usunąć większe zanieczyszczenia. 

 

Pozostawiając na mrozie, ryzykujesz trwałe zniszczenie

 

Po sezonie (który kończy się jesienią, jeszcze przed pierwszymi przymrozkami) basen należy opróżnić, złożyć i odpowiednio magazynować. Tworzywa sztuczne, w tym PVC, z którego robi się baseny ogrodowe, nie są bowiem mrozoodporne. W niskich temperaturach tracą elastyczność, co znacznie zmniejsza ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. 

 

Pozostawiony na mrozie basen ogrodowy może więc pękać. Dlatego tak ważne jest jego złożenie i odpowiednie przechowywanie. Jak się za to zabrać? 

 

Wypompowanie wody

 

Przed złożeniem basenu ogrodowego trzeba go oczywiście opróżnić. Rozpoczynamy jednak od usunięcia większych zanieczyszczeń — liści, gałęzi, owadów itp. Takie rzeczy łatwiej wyłowić z wody, niż zbierać potem z osuszonego dna. 

 

Następnie wypuszczamy wodę, wykorzystując do tego odpowiedni zawór spustowy. Nie należy przechylać zbiornika czy odginać jego ścianek, może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia powłoki. Zawór pozwoli też opróżnić basen w sposób kontrolowany, bez zalewania ogrodu dużą ilością wody na raz. 

 

Czyszczenie akcesoriów (pompy i filtry)

 

Wyczyścić i osuszyć trzeba też pompy i filtry. To bardzo ważne, ponieważ na mokrych, brudnych elementach rozwijają się liczne bakterie i grzyby. Nieoczyszczone filtry mogą pleśnieć podczas przechowywania, nie będą się więc nadawały do ponownego użycia. 

 

Czyszczenie i osuszanie powierzchni

 

Opróżniony basen należy dokładnie wyczyścić i osuszyć. Dobrze jest zrobić to natychmiast po wylaniu wody, kiedy brud na ścianach i dnie zbiornika jest jeszcze miękki. Po jego zaschnięciu będzie znacznie trudniej. 

 

Nieckę basenu należy myć gąbką, szmatką lub delikatną, miękką szczotką. Jeśli konieczne jest użycie detergentu, powinien być to środek specjalistyczny, przeznaczony do czyszczenia basenów. Wiele osób próbuje ułatwić sobie mycie niecki basenu i używa do tego myjek ciśnieniowych. Zdecydowanie odradzamy takie postępowanie. Woda pod wysokim ciśnieniem może uszkodzić powłokę. 

 

Wyczyszczony basen trzeba też bardzo dokładnie osuszyć. Pozostawienie wilgoci na czas magazynowania doprowadzi bowiem do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Zanieczyszczony nimi basen będzie trzeba ponownie czyścić (i odkażać) na wiosnę. Osuszanie basenu ogrodowego przeprowadza się miękką, chłonną szmatką, pamiętając o wszelkich zagięciach i łączeniach. 

 

Jak prawidłowo złożyć basen ogrodowy

 

Dla prawidłowego przechowywania basenu ogrodowego ważne jest także, by go odpowiednio złożyć. Należy tu zawsze postępować zgodnie z dołączoną do produktu instrukcją. Inaczej składają się bowiem baseny rozporowe i stelażowe. 

 

Powłokę basenu zazwyczaj lepiej zwinąć w rulon, niż składać w kostkę. Powstaje wtedy mniej silnych zagięć materiału, które są bardziej podatne na zmęczenie materiału i uszkodzenia. 

 

Warto zachować oryginalne opakowanie basenu ogrodowego, do którego powkładamy poszczególne jego elementy. 

 

Optymalne warunki przechowywania

 

Ostatnim etapem przygotowań do zimy jest znalezienie dobrego miejsca do przechowywania basenu. Pamiętajmy, że będzie on wyłączony z użycia mniej więcej przez pół roku. 

 

Podstawa to oczywiście miejsce odizolowane od mrozu. Jeśli jednak zdarzy się, że temperatura w miejscu przechowywania spadnie nadmiernie, basenu nie należy ruszać. Przemarznięte tworzywo jest bowiem bardziej kruche i może łatwo pęknąć. 

 

Basen należy też magazynować w miejscu, w którym nie będzie narażony na urazy mechaniczne. Wybrać należy stałe miejsce z dala od codziennej krzątaniny. Chodzi o to, by basenu nie przesuwać i nie przestawiać w okresie magazynowania. Na złożonym basenie nie należy też nic kłaść, a z jego najbliższej okolicy warto usunąć ostre narzędzi i inne elementy, które mogłyby uszkodzić powłokę np. przy przypadkowym potrąceniu. 

 

Odpowiednie użytkowanie w sezonie i przechowywanie poza nim znacznie wydłuży żywotność basenu ogrodowego i pozwoli cieszyć się nim przez wiele lat. 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
Znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz
do beztroskiej i bezpiecznej zabawy!
Znajdziesz u nas wszystko, czego potrzebujesz!
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu